пʼятниця, 1 травня 2020 р.

Імперський наступ на автономію Гетьманщини


Тема: Імперський наступ на автономію Гетьманщини.
Oснoвнi поняття і тepмiни, назви:
Царський терор - факт переходу частини козаків на бік шведів був використаний для ліквідації Запорізької Січі. У квітні 1709 року російське військо, очолюване О. Меншиковим, та козацькі частини Г. Ґалаґана підійшли до Запоріжжя. Подальша доля Запорізької Січі була трагічною: царські війська забрали звідти всю артилерію та амуніцію, фортецю спалили, захоплених у полон козаків піддали страшним тортурам. Страх за своє життя та за життя рідних охопив кожного в Україні.
Пepшa Мaлopoсiйська колегія - колегія, що керувала українськими землями Російської імперії під час Глухівського періоду в історії Гетьманщини. Центральний орган російської колоніальної адміністрації у Гетьманщині.
Наказний гетьман - в Україні у 17-18 ст. особа, що тимчасово обіймала посаду гетьмана (отамана).
Кoлoмaцькi чолобитні - два звернення козацької старшини до російського імператора Петра І, складені влітку 1723 у військовому таборі над р. Коломаком і вручені царю канцеляристом Іваном Романовичем. У Коломацьких чолобитних козацька старшина домагалася відновлення державних прав України, ліквідації Малоросійської колегії й дозволу обрати нового гетьмана України.
«Piшитeльнi пункти» - односторонній акт царського пожалування ,
 Нoвa (Пiдпiльненська) січ - адміністративний і військовий центр запорозького козацтва в 1734—1775 роках, створений після повернення Війська Запорозького низового під російський протекторат у наслідку підписання Лубенського договору. Остання Запорозька Січ розташовувалася на великому півострові, що омивався річкою Підпільною (притока Дніпра).
«Пpавлiння гетьмaнськoгo ypядy» - уряд, якому після смерті гетьмана Данила Апостола російська імператриця Анна Іоанівна доручила правління Гетьманщиною. Фактично являв собою видозмінену Малоросійську колегію.
Oснoвнi дати тa пoдiї:
l 708 -1722 pp. - Гeтьмaнствo І. Скopoпaдськoro;
1722 - 1727 pp. - Пеpша Мaлopoсiйська кoлегiя;
1723 p. - Koлoмaцькi чoлo6итнi;
1727-1734p p. – Гeтьмaнствo Д. Апостола;
1728 p. – «Piшитeльнi пункти»;
1734 p. - 3аснyвання Hoвoї (Пiдпiльненськoї Січi;
1732-1734 pp. – спpoби лiквiдaцiї кoзaцькoгo yстpoю нa Слoбoжaнщинi;
1734-1 750 pp. – діяльність Гeтьмaнськoгo ypяду.
Істopичннi пoстaтi:  
Іван Cкoрoпaдський -  український військовий, політичний і державний діяч, гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави в Лівобережній Україні (1708-1722). 
Стeпaн Beльямiнoв - російський державний діяч, Президент Першої Малоросійської колегії (1722—1726 рр.) у м. Глухів.
Данило Апостол -  український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова Гетьманщини на Лівобережній Україні (1727-1734).
Завдання:
1.     Перегляньте відео.
2.     Прочитайте параграф 29.
3.     Складіть у зошиті порівняльну таблицю «Гетьманування                               І. Скоропадського та Д. Апостола».
4.     Підготуйтесь до тесту.


Немає коментарів:

Дописати коментар